Dostanete skvělý nápad, máte i fajn tým, ale nevíte, jak celé podnikání uchopit? Dostáváte otázky na financování, směrování a projekt, ale máte v tom chaos? Zajímá se váš mentor či investor o to, jaké budou konkrétní kroky pro dosažení úspěchu? Každý dospěje dřív nebo později do fáze plánování a Lean Canvas je ideální pomůckou. Více nám o něm prozradila Petra Hájková.

Lean Canvas je zjednodušený podnikatelský plán, který vám pomůže se zastavit a podívat se do zrcadla. Jedná se o předpřipravenou, jednostránkovou šablonu, kterou vyplníte zhruba za 20 minut. Ať už v elektronické formě nebo pomocí tužky a papíru. Jakou odměnu vynaložením tohoto času získáte? Zjistíte, na jaké otázky prozatím neznáte odpověď a čemu byste se měli v nejbližší době intenzivně věnovat. Naleznete také způsob, jak se na směru podnikání sladit v týmu či jak ho komunikovat svému mentorovi či potenciálnímu investorovi.

Co znamená Lean Canvas? Lean znamená štíhlý a canvas plátno. Název tak odkazuje jednak na svou jednoduchost v podobě jediné strany papíru a dále na metodiku Lean Startup. Ta je založena na třech hlavních aktivitách, které se opakují: vytvoř – vyhodnoť – pouč se. Cílem je neustále snižovat největší rizika projektu. Lean Canvas vám je pomůže odhalit.

Příprava Lean Canvasu není slohové cvičení, které si v budoucnu už nikdy neotevřete. Měli byste zůstat struční a výstižní a držet se jedné strany. Díky tomu můžete svůj podnikatelský plán bez větší námahy pravidelně aktualizovat a udržovat si přehled o tom, jak se vaše podnikání vyvíjí.

Jak s vyplňováním Lean Canvasu začít? Zamyslete se nad tím, kdo je vaším zákazníkem a uživatelem a jaké hlavní problémy a potřeby mají. Teprve pak pokračujte dalšími částmi. A pozor! Vše, co do Lean Canvasu vyplníte, jsou pouze domněnky, dokud si je neověříte. Doporučujeme proto vyrazit ven za svými zákazníky a uživateli a bavit se s nimi. Skvěle také funguje nezaujatý pohled člověka zvenčí, například mentora.

Čím dříve začnete své podnikání plánovat, tím rychleji ho dostanete pod kontrolu. Pokud nevíte, kudy do toho, mrkněte na Lean Canvas online kurz. Kurz je v češtině a je zdarma. A pokud zjistíte, že se do toho chcete skutečně obout, v Impact Hubu se můžete setkat hned se 4 akceleračními programy, které vám s tím pomohou.

Jednou z vašich možností je Impact Hub 100-day Challenge, flexibilní akcelerační program založený na mentoringu a poradenství více než 50 zkušených expertů. V rámci Impact Hub 100-day Challenge nepřicházíte o podíl z vaší společnosti, ale platíte pouze vstupní poplatek 14 950 Kč + DPH a na konci programu doplácíte až 20 000 Kč + DPH dle vaší spokojenosti. Dveře programu jsou otevřeny v Praze, Brně i Ostravě a program startuje vždy v lednu, květnu a září. Pro více informací nám pište na 100dc@impacthub.cz.