Projekt BeetFiT vznikl v době, kdy jeho zakladatel Pepa Plíhal onemocněl. Rok se nevědělo, co přesně mu je, chodil na jedno vyšetření za druhým. Byl unavený, malátný a stále se to zhoršovalo. Lékaři náhodou přišli na to, že má v játrech přemnožený cytomegalovirus, který máme v sobě všichni, ale jen jeho játra se s tím nestíhají porvat. A tak fyzická a psychická námaha měla za následek, že imunitní systém začal Pepu zpomalovat, aby měl čas si poradit s tím virem. Únavový syndrom. Permanentní kocovina. Pořád. Několik měsíců.

Změna je život

Lékaři nasadili Pepovi léky, které moc nezabíraly. Až se ho ujala jeho kamarádka z Británie, specialistka na celostní medicínu, která mu udělila zásadní radu: “Musíš kompletně změnit životní styl. Především to, co a jak jíš. To, co a jak děláš.” Po třech měsících obrovského úsilí se jí podařilo Pepovy laboratorní výsledky vrátit do normálu a on se po dlouhé době cítil skvěle. Nicméně změnit něco, na čem Pepa pečlivě pracoval 35 let, to rozhodně nebyl jednoduchý úkol.

Předchozí zkušenosti

Protože se Pepa pohybuje profesionálně přes 15 let v oblasti zdravotnických informačních systémů, věděl, že spousta té práce, kterou pro něj kamarádka dělala, by se dala zautomatizovat, zjednodušit, zpřístupnit. Rozhodl se, že jí pomůže takový systém vytvořit. Aplikaci, která usnadní práci specialisty s klientem. Klient si v aplikaci může najít potřebného odborníka (výživové poradce, nutriční terapeuty, fitness trenéry, osobní trenéry, fyzioterapeuty, psychoterapeuty, lékaře atp.), může se s ním spojit a dál v aplikaci společně pracovat a komunikovat jejich společné plány. Specialistovi  platforma naopak zajistí neustálý přehled nad klientem a jeho možnou podporu a motivaci – kdykoliv, kdekoliv.

Ověření v 100DC

Pepa se do Impact Hub 100-day Challenge (100DC) přihlásil především proto, aby si ověřil, že projekt připadá smysluplný nejenom jemu, ale také někomu nezávislému. Zároveň ho chtěl podrobit křížové palbě a odhalit na něm jeho slabiny. A to při 100DC normálně dál pracoval, měl doma půlročního syna. Přesto chtěl své vizi věnovat naprosté maximum času. Vstával ve čtyři ráno a usínal po půlnocitak, aby všechno stíhal a dokázal ze 100DC dostat maximum. A také ze sebe. Mentorem se mu stal skvělý David Žvak, s nímž Pepa mohl konzultovat kdykoliv bylo potřeba a zároveň měl vždycky ze společných konzultací dobrý pocit, že projekt někam směřuje. Během 100DC však zažíval i těžké chvíle, kdy toho chtěl nechat, protože se nedařilo a ztrácel naději.  Ale energie Hubu a lidí v něm údajně Pepovi pomáhala vrhnout se do svého projektu znovu. Největším úskalím bylo asi hledání vývojářské firmy, která by za dostupné peníze byla schopná takovou aplikaci postavit.

Hub jako podpora

Po skončení 100DC, kdy Pepa získal titul největšího bojovníka, několik měsíců stagnoval, protože bylo těžké zajistit vývoj aplikace. Opět se dostavilo ono beznadějné období. Hub ale zafungoval jako podpora. Pozval Pepu na závěrečnou bránu dalšího běhu 100DC, kde měl motivovat účastníky a odprezentovat, kam se s projektem posunul. Toto postrčení a kontakty Pepovi pomohli postavit vlastní tým nezávislých vývojářů. Aplikace momentálně funguje v testovací verzi a vývoj úspěšně pokračuje. Do systému se přihlásili testovací uživatelé a projekt je díky tomu v plném proudu. Na podzim letošního roku by měla být spuštěna plná verze a začít masivnější propagace. Příští rok je v plánu expanze do zahraničí v rámci EU. “100-day Challenge bych doporučil každému, kdo to s projektem ať je jakýkoliv, myslí vážně. 100DC mu poskytne příležitost podívat se na projekt ze všech stran a zhodnotit zda má smysl, kde je potřeba přidat, kde jsou slabiny a kde jsou příležitosti. 100DC je nabitý energií, která umí projekty posunout správným směrem. Ani na vteřinu jsem nelitoval. 100DC můj projekt vytáhl z nuly až k měsíci,” shrnuje Pepa.