Je to již nějakou dobu, co jsem publikoval článek „Přestaňte jen mluvit… a začněte dosahovat toho, co chcete!“, který měl značnou odezvu. V tomto článku jsem psal o metodě tzv. výkonnostního koučinku – způsobu, kterým pomáhám svým klientům dosahovat výsledky. V uvedeném článku najdete popis toho, jak s klienty pracuji – chtěl bych se s vámi podělit o praktické zkušenosti a pomoci i vám dosahovat to, co chcete.

Moje, zatím poslední úspěšná zkušenost s výkonnostním koučinkem je spojena se start-upovým projektem Langino.com. S obchodním ředitelem Langino Tomášem Vychodilem mě seznámila ředitelka brněnského Impact Hubu Irena Ošťádalová v rámci akceleračního programu 100-Day Challenge. Jeho již několikátý běh pořádá Impact Hub a má jej na starost Jana Olejníková, která mimochodem dělá nejlepší kafe pod sluncem 🙂 Padli jsme si do oka a domluvili se, že budu pro jejich projekt ve zmíněné soutěži mentorem. A výsledek? Povedlo se – Langino tento běh akceleračního programu vyhrálo.

V rámci oslavy jsme s Tomášem probírali, jaké byly klíčové faktory toho, že se nám podařilo vyhrát.

  • Rapport – bylo jasné, že jsem si (kouč) s Tomášem (klientem) jasně sedl lidsky. Jsme na stejné vlně v business názorech. Máme podobný pohled na svět. Chemie zafungovala, aspoň tak se to říká. Ve skutečnosti záleží na tom, jak dokáže být váš kouč/poradce/mentor empatický, jak je schopen s klientem nastavit vztah důvěry (osobní i profesionální) – důvěra ve schopnosti i integritu je esenciální. Pokud se rozhodnete s někým spolupracovat, toto je esenciální.
  • Cíl – když jsme s Tomášem mluvili o tom, kdo by mohl pro jejich projekt dělat mentora a on nakonec požádal, zda bych to mohl být já, svolil jsem s jednou podmínkou. Řekl jsem, že rád budu jejich mentor… za podmínky, že soutěž vyhrajeme. Tomáš byl zjevně překvapen a pak řekl: „Dobře, jdeme do toho.“ V našem vztahu bylo od začátku zjevné, o co nám jde. Jsme tady, abychom vyhráli. Nic jiného není přípustné. A tak jsme se celou dobu chovali a šli za našim cílem. Mentální nastavení je v tomto případě kriticky důležité.
  • Rytmus – zahájili jsme aktivní spolupráci a domluvili se na pravidelných týdenních schůzkách. Na těchto schůzkách jsme vždy probrali, co se stalo, co je potřeba udělat dál a debatovali, jak to lze udělat. Každý týden mi Tomáš „skládal účty“, ne vždy splnil to, co měl. Ale jen to, že věděl, že se ho budu ptát, stačilo k jeho silné motivaci.
  • Zaměření na výsledky – jako svoji profesionální kariéru jsem si vybral manažerské poradenství a koučink. Oboje je zaměřeno na výkon. Nevyhovuje mi pouhé „rozebírání věcí a hledání příčin“ – to byl také důvod, proč jsem se odklonil od terapie, i když jsem s ní také nějakou dobu koketoval. Během schůzek jsem se snažil klienta vést k tomu, aby vymýšlel způsoby, jak dosáhnout cílů. Jednání tedy byla věcná – snažili jsme se diskutovat konkrétní aktivity a naplánovat jejich postup.
  • Partnerství – Langino je start-up složený z několika málo lidí. Tito lidé jsou aktivní a zapálení pro společnou věc. To je super, nicméně by to bylo málo. Právě akcelerační programy nabízí projektům přístup k dalším lidem, odborníkům a partnerům. V rámci koučinku a definici každotýdenních aktivit jsme se snažili najít vhodné partnery, využít jejich know-how, zkušeností a kontaktů.
  • Flexibilita – na začátku 100-Day Challenge jsme definovali plán na celé období, ukázalo se, že to ale bylo velmi ambiciózní. Dokonce v tak krátkém období jako jsou tři měsíce se situace velmi změnila. Klíčovou vlastností byla schopnost zpětné vazby, reakce na to, co se mění. Netrvání na tom, co jsme vymysleli na začátku, ale schopnost flexibilní změny dle aktuálních potřeb, nám umožnila využít zdroje a dosáhnout toho, co jsme chtěli.
  • Komunikace – poslední, ale nikoliv nejméně důležitý faktor. Tomáš je skvělý komunikátor. Během celé soutěže byl schopen komunikovat jak dovnitř týmu, přenášet know-how i úkoly, na kterých jsme se dohodli, ale také komunikovat se mnou jako mentorem, organizátory soutěže, ostatními odborníky a navíc skvěle a zábavně projekt prezentovat v rámci kontrolních milníků.

Věřím, že vás tento článek motivoval a pomůže v dosahování vašich cílů, tak jako se to podařilo nám s Tomášem v rámci soutěže 100-Day Challenge.


Jakub Nosek
Autorem článku je mentor akceleračního programu Impact Hub 100-Day Challenge Jakub Nosek. Jakub je kouč, mentor, management konzultant a business anděl působící od roku 2001 v oblasti poskytování služeb zaměřených na rozvoj jednotlivců i firem. Zaměřuje se především na zvyšování výkonnosti.